Twoje miasto - serwis tematyczny

Strona główna

dzisiaj jest: 16.12.2017


Katalog stron


Otwarcie Centrum Dializ Fresenius NephroCare w Wołominie
data: 03.12.2008 / Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.

Otwarcie Centrum Dializ Fresenius NephroCare w WołominieKażdego roku przybywa pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, których życie ratują zabiegi dializy. Dlatego tak istotne są inwestycje w polską dializoterapię i w jakość leczenia nerkozastępczego.

Pierwsza niepubliczna stacja dializ leczy pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek z Wołomina i okolic już od lutego tego roku. Jednak dotychczas zlokalizowana była w niewielkich pomieszczeniach i działała głównie jako uzupełnienie ośrodka w Otwocku, który również należy do sieci Centrum Dializ Fresenius NephroCare. Niedawno personel i pacjenci ośrodka w Wołominie przeprowadzili się do nowej, jeszcze nowocześniejszej i obszerniejszej stacji dializ.

W przeciągu roku okazało się bowiem, że potrzeby w zakresie dostępu do leczenia nerkozastępczego w Wołominie i regionie są większe niż przypuszczano. Niewielka stacja dializ nie była już w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów. Stąd podjęto decyzję o rozbudowie i powiększeniu ośrodka.

Nowoczesna stacja dializ została zlokalizowana w parterowych pomieszczeniach budynku przy ul. Wileńskiej 51B. Obecnie w stacji na stałe leczy się 28 pacjentów, ale możliwości ośrodka pozwalają na dializowanie około 90 pacjentów, co w obliczu wzrostu liczby pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego jest niezwykle istotne.

Przystosowanie obiektu trwało zaledwie kilka miesięcy. Nowa lokalizacja była gotowa już latem. Po pozytywnym przejściu wymaganym odbiorów technicznych i sanitarnych powstał obiekt na najwyższym światowym poziomie, oferujący bezpłatne leczenie dla pacjentów z miasta i regionu. Całość wykonywanych zabiegów jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nowa stacja ma powierzchnię około 850 m2. W budynku Centrum Dializ Fresenius NephroCare znajdują się 2 sale dializacyjne, w których zainstalowano nowoczesne aparaty do hemodializ (tzw. „sztuczne nerki”) i stację uzdatniania wody. Wraz z rozwojem stacji powstanie tu centralny system dystrybucji koncentratu. Dzięki niemu koncentrat do dializ będzie dostarczany przez przewody w ścianach bezpośrednio do sztucznej nerki i do pacjenta. Zoptymalizuje to pracę personelu, który nie będzie musiał nosić pojemników z koncentratem.

Cały sprzęt to wysokiej jakości aparaty firmy Fresenius Medical Care, światowego lidera w zakresie produktów do leczenia nerkozastępczego, którego częścią jest właśnie Fresenius NephroCare Polska. Obecnie, zainstalowanych jest 8 stanowisk dializacyjnych. Docelowo może ich tu być nawet 14.

Nowy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – są tu poręcze dla niepełnosprawnych pacjentów, a wejście do budynku pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich. Pacjenci i personel mogą być też zadowoleni z nowoczesnego i miłego dla oka wystroju: przestronnych pomieszczeń (sal dializacyjnych, szatni, pokoi dla personelu), nowych mebli, infrastruktury sanitarnej czy telewizorów. Ten wysoki standard wyposażenia można spotkać we wszystkich obiektach Centrum Dializ Fresenius NephroCare w Polsce. Całość inwestycji wyniosła około 3 mln zł.

Nowa stacja dializ jest z pewnością dużym udogodnieniem dla pacjentów z miasta i regionu. Wołomin wzbogacił się o obiekt medyczny na najwyższym światowym poziomie, należący do sieci Fresenius NephroCare. Cechami wyróżniającymi tę firmę jest stawianie jakości opieki medycznej na pierwszym miejscu. „Jakość opieki nad pacjentem i jego satysfakcja z leczenia są dla nas najważniejsze – mówi Teresa Rydzyńska, prezes zarządu firmy – kładziemy duży nacisk na przestrzeganie firmowych procedur i osiągane wyniki medyczne. Dzięki temu możemy zapewnić bezpieczną i skuteczną terapię dla pacjentów”. Firma jako jedyna w Polsce prowadzi wyłączenie dializę high-flux (dializę wysokoprzepływową), która jest znacznie skuteczniejsza niż standardowa hemodializa. Wszystkie stacje dializ Freseniusa, których w Polsce jest 34, stosują najnowszej generacji filtry dializacyjne, pokryte biozgodną błoną dializacyjną, w produkcji której wykorzystuje się metodę nanoprzedzęnia. Taki sprzęt w połączeniu z jednorazowym stosowaniem dializatorów stanowi najskuteczniejszą dostępną terapię w kraju.

Dzięki przestrzeganiu bardzo rygorystycznych kryteriów jakościowych w prowadzeniu leczenia, pacjenci stacji dializ Fresenius NephroCare osiągają bardzo dobre wyniki medyczne, gdyż ich krew jest lepiej oczyszczana. Lepsze rezultaty leczenia to poprawa samopoczucia pacjenta i zwiększenie szansy na przeszczep nerki.

Jednak wysoka jakość, zapewnione bezpieczeństwo i skuteczna terapia nie powodują żadnych kosztów dla pacjentów. Wszystkie ośrodki Freseniusa w Polsce działają wyłącznie na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc leczenie odbywa się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Każdy ubezpieczony pacjent może być leczony w ośrodku w Wołominie. Nie ma tu mowy o żadnych kolejkach – dializa jest świadczeniem ratującym życie i każdy pacjent skierowany na dializy włączany jest natychmiast do programu leczenia.

W Wołominie opiekę nad pacjentami prowadzi obecnie dziewiętnastoosobowy zespół pracowników stacji dializ, pod kierownictwem pani dr Zofii Sitkowskiej-Kurzec i pielęgniarki oddziałowej, pani Heleny Przytuły. Wszyscy członkowie personelu mają wieloletnie doświadczenie w pracy w ośrodku dializ i leczeniu nerkozastępczym.

Centrum Dializ Fresenius NephroCare ma dalsze plany rozwoju. „W najbliższym czasie będziemy rozwijać leczenie hemodializą w stacji dializ w Wołominie, poprzez zwiększanie ilości stanowisk. Docelowo będzie mogło leczyć się u nas 90 pacjentów. – mówi pani dr Sitkowska-Kurzec – W przyszłości na pewno będziemy starali się uruchomić poradnię nefrologiczną i rozszerzyć ofertę leczenia o dializę otrzewnową”.

Obecnie w Polsce stałego dializowania wymaga około 16.000 osób. Z roku na rok liczba to zwiększa się i ciągle potrzebne są nowe stanowiska dializacyjne. Niestety, do przewlekłej niewydolności nerek przyczyniają się przede wszystkim choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie i otyłość, na które każdego roku zapada coraz więcej osób. Dlatego tak ważne są inwestycje w sferze medycyny.

Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.

Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.
ul. Krzywa 13
60-118 Poznań
tel. (061) 839 26 61
fax. (061) 839 26 17
http://www.nephrocare.com
informację dostarczył:
PR public relations
http://pr.otwarty.pl


Ty także możesz skorzystać z darmowej reklamy - nadsyłaj teksty, artykuły i informacje prasowe o swojej firmie, o aktualnościach, nowościach, produktach... Zobacz jak nadsyłać informacje prasowe do naszych serwisów.


Witamy

Witamy w naszym serwisie internetowym


Zapraszamy

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu Twoje miasto - możesz dodać swój wpis do katalogu oraz nadsyłać informacje prasowe, nowości, ciekawostki.
Polecamy

ostatnio dodane informacje prasowe, teksty, artykuły:


© webwweb.pl | Twoje miasto - strona główna | Twoje miasto - wiadomości | katalog